Korekcja płaskostopia

Stopa ludzka zbudowana jest z dwóch łuków – podłużnego, leżący w śródstopiu i krótkiego w przodostopiu. Łuki te działają na zasadzie mostów kostnych do podtrzymania stopy i jako amortyzatory wstrząsów. Płaskostopie natomiast cechuje zanik tych łuków, przez co stopa staje się płaska i całą swoją powierzchnią dotyka podłoża.

Co ciekawe do około 3 roku życia po wewnętrznej stronie stopy można zaobserwować poduszeczkę tłuszczową, mięśnie są słabe, więzadła wiotkie. Stopy dzieci wyglądają na nienaturalnie wypukłe, miękkie, wręcz koślawe. Ta fizjologiczna koślawość stóp utrzymuję się do 3-4 roku życia, ale po tym okresie następuje samoczynna korekcja koślawości stóp, a cały ten proces może trwać nawet do 7 roku życia.

Płaskostopie można podzielić ze względu na objawy – na fizjologiczne czyli nie powodujące deformacji innych struktur i nie powodujące bólu. Druga wersja to płaskostopie patologiczne – powoduje ból nie tylko stopy, najczęściej podudzia, kolana, czasami biodra, a nawet kręgosłupa. Powoduje rotację podudzia i zmiany morfologiczne kończyny, tułowia.
W tym drugim przypadku konieczne jest wdrożenie leczenia.

Zabieg chirurgiczny musi być poprzedzony diagnostyką radiologiczną – badaniem RTG obu stóp na stojąco. W połączeniu z badaniem fizykalnym planujemy zabieg. Najczęściej wystarczającą procedurą jest zabieg artroerezy podskokowej – polega na ograniczeniu ruchomości w stawie skokowym dolnym, poprzez umieszczenie implantu pomiędzy kościami skokową, a piętowa, który działa jak „kołek rozporowy” wymuszając prawidłowe nastawienie stawu. Nierzadko trzeba tą procedurę połączyć z innymi, jak wydłużenie Achillesa, wydłużenie bocznej części stopy- osteotomia wg Evansa.

W najcięższych przypadkach musimy wykonać usztywnienie stawów.

Specjaliści

Patryk Tokłowicz

Ortopeda

Patryk Tokłowicz jest specjalistą dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizującym się w chorobach kolana, stopy i urazach sportowych. Jest chirurgiem, który zajmuje się na co dzień leczeniem operacyjnym stawu kolanowego.

Andrzej Kolerski

Ortopeda

Andrzej Kolerski jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Leczy urazy i choroby stawu kolanowego techniką artroskopową i otwartą wraz z zabiegami rekonstrukcyjnymi. Zajmuję się także chorobami i urazami stopy, barku i ręki.

Jarosław Fajga

Ortopeda

Jarosław Fajga jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w leczeniu chorób i urazów stawu kolanowego najnowszymi metodami, głównie artroskopowymi. Jego zainteresowania dotyczą również chirurgii urazowej, ortopedii stopy, barku i dłoni.

Maciej Bugajenko

Ortopeda

Maciej Bugajenko jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Główne zainteresowania doktora Bugajenki to chirurgia ręki z elementami chirurgii rekonstrukcyjnej, endoprotezoplastyka stawu kolanowego i biodrowego, artroskopia stawu kolanowego oraz operacyjne leczenie obrażeń narządu ruchu.

Cennik

UsługaCena
Konsultacja ortopedyczna - kwalifikacja do zabiegu200 zł
Artroereza podskokowa z użyciem implantu HyProCure- zabieg operacyjny w warunkach szpitalnych wykonujemy w Klinice Orthos w Komorowicach. Ostateczny koszt zabiegu uzależniony jest od jego zakresu, ustalany na konsultacjiod 5000 zł
Artroereza podskokowa z wydłużeniem przezskórnym Achillesaod 8000 zł
Ponad 1500 pozytywnych opinii

Używamy plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.