Korekcja płaskostopia

Stopa ludzka zbudowana jest z dwóch łuków – podłużnego, leżący w śródstopiu i krótkiego w przodostopiu. Łuki te działają na zasadzie mostów kostnych do podtrzymania stopy i jako amortyzatory wstrząsów. Płaskostopie natomiast cechuje zanik tych łuków, przez co stopa staje się płaska i całą swoją powierzchnią dotyka podłoża.

Co ciekawe do około 3 roku życia po wewnętrznej stronie stopy można zaobserwować poduszeczkę tłuszczową, mięśnie są słabe, więzadła wiotkie. Stopy dzieci wyglądają na nienaturalnie wypukłe, miękkie, wręcz koślawe. Ta fizjologiczna koślawość stóp utrzymuję się do 3-4 roku życia, ale po tym okresie następuje samoczynna korekcja koślawości stóp, a cały ten proces może trwać nawet do 7 roku życia.

Płaskostopie można podzielić ze względu na objawy – na fizjologiczne czyli nie powodujące deformacji innych struktur i nie powodujące bólu. Druga wersja to płaskostopie patologiczne – powoduje ból nie tylko stopy, najczęściej podudzia, kolana, czasami biodra, a nawet kręgosłupa. Powoduje rotację podudzia i zmiany morfologiczne kończyny, tułowia.
W tym drugim przypadku konieczne jest wdrożenie leczenia.

Zabieg chirurgiczny musi być poprzedzony diagnostyką radiologiczną – badaniem RTG obu stóp na stojąco. W połączeniu z badaniem fizykalnym planujemy zabieg. Najczęściej wystarczającą procedurą jest zabieg artroerezy podskokowej – polega na ograniczeniu ruchomości w stawie skokowym dolnym, poprzez umieszczenie implantu pomiędzy kościami skokową, a piętowa, który działa jak „kołek rozporowy” wymuszając prawidłowe nastawienie stawu. Nierzadko trzeba tą procedurę połączyć z innymi, jak wydłużenie Achillesa, wydłużenie bocznej części stopy- osteotomia wg Evansa.

W najcięższych przypadkach musimy wykonać usztywnienie stawów.

Specjaliści

Patryk Tokłowicz

Ortopeda

Patryk Tokłowicz jest specjalistą w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizującym się w chorobach kolana, stopy i urazach sportowych. Jest chirurgiem, który zajmuje się na co dzień leczeniem operacyjnym stawu kolanowego.

Bartosz Gaj

Ortopeda

Bartosz Gaj jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Interesuje się medycyną sportową, jest również doskonałym ultrasonografistą w zakresie ortopedii wykonując USG stawów oraz USG bioderek dzieci.

Konrad Wodzisławski

Ortopeda

Konrad Wodzisławski jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Jego główne zainteresowania to chirurgia małoinwazyjna i artroskopowa stawów kolanowych i ramiennych, diagnostyka i leczenie urazów sportowych oraz leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych.

Piotr Dałek

Ortopeda

Piotr Dałek jest rezydentem Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym. Pasjonuje się badaniem narządu ruchu przy pomocy aparatu USG. Konsultacje ortopedyczne udziela osobom dorosłym.

Paweł Graczyk

Ortopeda

Paweł Graczyk jest specjalistą ortopedii i traumatologii ruchu. Główny temat zainteresowań doktora to kontuzje stawu kolanowego oraz stopy, szczególnie w sporcie. Interesuje się również leczeniem ostrych i przewlekłych zaburzeń narządu ruchu, w szczególności związanych ze sportem.

Dominik Orzechowski

Ortopeda

Dominik Orzechowski jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Główny obszar jego zainteresowań to chirurgia ortopedyczna kończyny dolnej - ze stawem biodrowym włącznie, chirurgia urazowa narządu ruchu - kończyna górna i dolna.

Cennik

UsługaCena
Konsultacja ortopedyczna - kwalifikacja do zabiegu200 zł
Artroereza podskokowa z użyciem implantu HyProCure- zabieg operacyjny w warunkach szpitalnych wykonujemy w Klinice Orthos w Komorowicach. Ostateczny koszt zabiegu uzależniony jest od jego zakresu, ustalany na konsultacjiod 5000 zł
Artroereza podskokowa z wydłużeniem przezskórnym Achillesaod 8000 zł
Ponad 1500 pozytywnych opinii

Używamy plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.